onlar hala çocuk
Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği (ÇİMDER) yönetimi, kurum içi yazışmanın basına yansımasıyla gündeme gelen Aliağa Çocuk ve Gençlik İnfaz Kurumu’nu inceleyerek Adalet Bakanlığı’na rapor sundu. Cezaevinde kalan çocukların halen çocuk olduğunun vurgulandığı raporda, “Eğitim koşullarının iyileştirilmesi için önlem alınmalı” ifadeleri kullanılırken, gönüllü öğretmenlere çağrı yapıldı.
ÇİMDER’in oluşturduğu heyet, Aliağa Yeni Şakran’da çocukların tutulduğu cezaevini ziyaret ederek tespitlerde bulundu. Dernek Başkanlığını İzmir eski Milletvekili Canan Arıtman’ın üstlendiği ÇİMDER, Cezaevinde kalan çocukların yasal olarak halen çocuk olduğunu hatırlatarak fiziki koşulların iyi olduğu kurumda eğitim koşullarının iyileştirilmesi yönünde rapor hazırladı. Raporda cezaevi fiziksel koşulları, çalışanların durumu, eğitim ve öğretmen durumu, psikolog, sosyal çalışmacı, infaz koruma memuru konuları irdelendi. İnceleme heyetinde Av. Tolga Kavun, Prof Dr. Eda Şeyda Aksel, Yard. Doç. Dr. Türkan Yılmazırmak, Arş. Gör. Emine Kabak kurumu İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekili Fatih Mehmet Öztürk refakatinde ziyaret etti.
ÇİMDER Başkanı Canan Arıtman, kurumda özellikle çocukların topluma kazandırılmasına yönelik çalışmaların artırılması gerekliliğinin ortaya çıktığını söyleyerek bu konuda gönüllü öğretmen ordusu kurmak istediklerini söyledi. Rapor sonrası Kuruma Adalet Bakanlığı tarafından 3 psikolog, 1 sosyal hizmet uzmanı, 30 ceza infaz memuru atandığını belirten Arıtman gönüllü öğretmen ordusu kurmak istediklerini söyledi.

Savcıdan servis sözü
ÇİMDER’in cezaevinde kalan çocukları daimi gözetim altına aldığını da söyleyen Arıtman, “Amacımız buradaki çocukların rehabilite edilerek topluma kazandırılması. Pek çok projemiz var. Rehabilite edilmeleri için en önemli koşul eğitim. Bunun için de bir gönüllü öğretmen ordusu kurmayı hedefliyoruz. Savcıyla da görüştük. ‘Siz öğretmeni bulun biz taşırız’ sözü aldık” dedi. Cezaevinde her yaştan ve eğitim seviyesinden çocuğun bulunduğuna dikkat çeken Arıtman, bağımsız birey ve diğer sivil toplum kuruluşlarından öğretmen ordusu için destek beklediklerini söyledi.

YAĞMUR UYGUR

Aktiviteler yetersiz

Çocuklarla yapılan görüşmeleri de rapora taşıyan ÇİMDER heyeti, mesai saatleri içinde çocukların faaliyetlere katılmasının yetersiz olduğunu vurgulayarak mesai saatleri sonrasında yapılacak aktiviteler için de çalışmalar yapılması gerektiğini, böylece problemli davranışlara sahip çocukların kontrol altında tutulup davranışlarda düzelme sağlanabileceğini söyledi.

Psikolojik sorunları var

Kurumda hükümlü ve tutuklu çocukların aynı ünitelerde kalmasının sakıncalarına da değinen ÇİMDER heyeti, “Bazı çocukların psikolojik sorunları olduğu, ciddi tedaviye ihtiyaçları olduğu hatta ilaç kullanımı gerektiği anlaşılmıştır. Özellikle bu tür çocukların diğer çocuklarla birlikte kalmaması, kurum içinde veya başka bir birimde rehabilite-tedavi edilmeleri gerekmektedir” ifadelerine raporda yer verdi.
Kaynak:
http://www.yeniasir.com.tr/kenthaberleri/2015/04/24/onlar-hala-cocuk
T&E&K Hukuk Bürosu Tarafından © 2015 Tüm Hakkı Saklıdır.