çocuklarınız hayor demeyi öğretin
İstismar edilen çocukların genellikle uysal, itaatkar, saygılı ve büyüklerine asla hayır diyemeyen çocuklar olduğunu belirten Canan Arıtman, “Çocuklarınızı ilgisiz bırakmayın, onlara mutlaka hayır demeyi öğretin” diyor

TOLGA TEKİN (HABER MERKEZİ)

İzmir’de iki dönem milletvekilliği yapan Canan Arıtman, çocuk istismarına savaş açtı. Toplumun kanayan bir yarası haline gelen çocuk istismarına karşı aralarında akademisyenler, hukukçular, hekimler, psikologlar ve öğretim üyelerinin de bulunduğu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın da onur üyesi olduğu Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği’ni kurarak savaş açan Canan Arıtman, bu konudaki çarpıcı bilgileri Yeni Asır ile paylaştı.
– Dernek ne zaman kuruldu?
Kısa adı ÇİMDER olan Çocuk İstismarıyla Mücadele Derneği’mizi 23 Nisan 2012 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kurduk.
– Derneğin kurucuları kimlerdir?
İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın da onur üyesi olduğu derneğimizin kurucu üyeleri arasında İzmirli Modacı Zuhal Yorgancıoğlu, Karşıyaka Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürü Ayfer Çalışkan’ın yanı sıra üniversitelerden öğretim üyeleri, eğitmenler, hekimler, hukukçular, akademisyenler, psikologlar, iletişimciler, anne ve babalardan oluşan 17 kişi ile bu yola çıktık. – Milletvekili olduğunuz dönemde bu konu üzerinde durdunuz mu?
Evet. 2 dönem milletvekilliğim süresince öncelikle çocukların cinsel istismarı ile mücadele ve erken yaş evliliklerinin önlenmesi gibi konularda çalıştım. Pek çok araştırma önergesi ve kanun teklifi verdim. Onlarca konuşma yaptım. Hem milletvekilliğim süresince hem de kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak hekimliğim boyunca elde etmiş olduğum deneyim ve birikimlerimi artık sivil toplum örgütü yoluyla topluma ve çocuklarımızın yararına sunmak istiyorum.

İZMİR’DE EKSİKLİK VARDI
– Dernek olarak amacınız ve hedefiniz nedir?

Toplumun kanayan yarası olan çocuk istismarı, fiziksel, duygusal, cinsel istismarı ve ihmalidir. Derneğimiz, çocuğa yönelik tüm istismar tipleriyle mücadele edecek ama ilgi ve çalışma alanı özellikle ve öncelikle çocuğun cinsel istismarı konusu olacak. Derneğimiz toplumun kanayan bu yarasına merhem olmak için kuruldu.
– Peki diğer illerde böyle bir dernek var mı?
Ankara’da ve İstanbul’da sivil toplum kuruluşu olarak çocuk istismarı ile mücadele derneği vardı ama İzmir ve Ege Bölgesi’nde olmadığı için bizler bu konuda çok önemli bir boşluğu dolduracağız.

HER 4 ÇOCUKTAN BİRİ
– Ülkemizde çocuk istismarı konusunda genel durum nedir?

Çocuğa yönelik cinsel istismar konusu ne yazık ki ülkemizde ne kadar görmezden gelinmeye, halının altına süpürülmeye çalışılsa da çok acı örneklerle gündeme gelmeye, toplumu derinden sarsmaya, hepimizin içini acıtmaya başladı. Bu suçun mağduru olan çocuklar, toplumun en masum en mağdur kesimidir ve her açıdan korunmasızdırlar. Sayıları da her geçen gün artmaktadır. Özellikle internette çocuk pornosu üretimi arttı.
– Bu konuda rakamsal bir veri var mı? Kaç çocuk mağdur?
Bu konuda çalışan otoritelere göre emniyete intikal eden vakalar buz dağının ancak görünün kısmı. Yetkililer, çocuğun cinsel istismarı vakalarının ancak yüzde 15’inin, ensest vakalarının ise yüzde 10’unun adli mercilere ulaştığını belirtiyor. Ayrıca ABD’de yapılan bir araştırmaya göre dünyada her 4 çocuktan 1’i cinsel istismar mağduru.
– Çocuk istismarının bu kadar çok yaşanmasının nedeni sizce nedir?

Çocukların bu konuda mağdur olmasını ailelerde, çocuklarına karşı ilgi ve sevgi eksikliğine bağlıyorum. – Ebeveynlere ne öneriyorsunuz?
Çocuklarını çok sevsinler, ilgisiz bırakmasınlar. Ayrıca onlara mutlaka “hayır” demeyi öğretsinler. Bu suçun mağduru çocuklar genelde uysal, itaatkar, saygılı ve büyüklerine asla “hayır” diyemeyen çocuklardan oluşuyor. Çocuklarıyla mutlaka konuşsunlar. Onların mahrem bölgelerini isimleriyle öğretip kimsenin dokunamayacağını söylesinler. Böyle bir durumla karşılaştıklarında bunu mutlaka kendilerine söylemesini istesinler. Ayrıca kız çocukları daha çok mağdur ama erkek çocukları da hiç azımsanmayacak kadar fazla. Fakat erkek oldukları için gizli kalıyor.
– Mücadeleler yeterli mi?
Çocuğun cinsel istismarı hem toplum hem devlet olarak eksik kaldığımız kurumsallaşamadığımız, anayasamıza göre üst hukukumuz olan uluslararası sözleşmelerin gereklerini yerine getirmediğimiz bir konudur. Bu sorunla mücadele için çocuklarımızın bu suçtan korunması, mağdurların yasal haklarının korunması, faillerin cezalandırılması, yasal mevzuat, mağdur çocukların tanı, tedavi ve rehabilitasyonu gibi alanlarda büyük eksikliklerimiz var.

CEZALAR ÇOK YETERSİZ
– Cezalar yeterli mi?

Kesinlikle cezalar yeterli değil. Bu suçun önlenmesi için caydırıcı cezaların olması gerekiyor. Özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine göre cezalar çok düşük. söylemek istemiyorum.
– Toplum yeteri kadar bilinçli mi?
Toplum eğer bu konuda yeteri kadar bilinçli olsaydı Kayseri’de Kurban Bayramı’nda şeker toplamaya çıkan 3 yavrumuzu kaybetmezdik.
– Destek görüyor musunuz?
Biz öncelikle derneğimizin onur üyesi olan ve sonuna kadar bu konuda duyarlı bir şekilde destek veren İzmir Valisi Cahit Kıraç’ı ziyaret ettik. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet Çocuk Koruma Şube Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Çocuk Esirgeme Kurumları’nı ziyaret ettik. Bu konuda işbirliği içinde çalışma kararı aldık. – Peki siz neler yapacaksınız?
Toplumu bilgilendirmek için 10 bin adet broşür bastırdık. Bunları okullarda dağıtacağız. En riskli grup ergenlik öncesindeki 6 ile 11 yaşına kadar olan çocuklar. Mağdurların oluşmaması için mücadele edeceğiz. Başta BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye’nin taraf olduğu, çocuklarla ilgili tüm uluslararası sözleşmelerin ve ulusal düzenlemelerin uygulanmasını destekleyeceğiz ve takipçisi olacağız. Yasal ve kurumsal eksikliklerin giderilmesi için öneriler ve yasa teklifleri sunacağız. Çocuk istismarı suçu işleyenlerin daha ağır cezalara çarptırılması için daha çok çalışacağız. İlköğretim okullarında öğretmen ve velileri bilgilendirmek için eğitim seferberliği başlattık. Hukukçular, Pedagog ve Psikologlar, Eğitimciler ve uzmanlar aracılığıyla bilinlendirme çalışması yaparak hem çocuklara kendilerini korumalarını öğreteceğiz hem de anne ve babalar ile öğretmenleri bu konuda bilinçlendireceğiz.

“İzmirlilerin desteğini bekliyoruz”

– Sizinle nasıl irtibata geçilebilir?

Her şeyden önce ‘Bir çocuk kurtulduğunda cennette yeni bir kapı açılır. Gelin hep birlikte cennette bir kapı açalım’ sözünü hatırlatmak istiyorum. En büyük insanlık suçu olan çocuk istismarına dur demek için hep birlikte mücadele edelim. Bu suçu gizleyip halı altına süpürmeyelim. Ne kadar erken teşhis yapılırsa o kadar iyi rehabilite edilebilir. Bunun için birlikte mücadele etmek isteyen tüm İzmirlileri derneğimize bekliyoruz. İzmirliler bana 0505 777 35 04 numaralı cep telefonumdan oluşabilirler. Ayrıca dernek adresimiz 6352 sokak, No: 14 Bostanlı/ Karşıyaka. Telefonlarımız 3361485, faksımız 3361488.

Üyeleri kimler
1- Kurucu Başkan Canan Arıtman (Tıp Doktoru. 22. ve 23. dönem İzmir Milletvekili)
2- Başkan Yardımcısı Gülseren User (İletişimci)
3- Tolga Kavun (Avukat)
4- Zuhal Yorgancıoğlu (Modacı)
5- Ayfer Çalışkan (Karşıyaka Belediye Sosyal Hizmetler Müdürü)
6- Prof. Dr. Suat Çağlayan (Tıp Doktoru ve Kültür Eski Bakanı)
7- Gül Çağlayan – Makine Mühendisi
8- Prof. Dr. Şeyda Aksel – EÜ Psikoloji Bölümü Öğr. Üyesi
9- Prof. Dr. Süheyla Polat – EÜ Mikrobiyoloji ABD Başkanı
10- Prof. Dr. Meltem Onay – Celal Bayar Ün. İletişim Fak. Öğr. Üyesi
11- Yrd. Doç Dr. Leyla Kırkpınar – DEÜ Atatürk ilkeleri Öğr. Üyesi
12- Yrd. Doç. Dr. Münevver Aktaş DEÜ Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi
13- İdil Arıtman (Makine Mühendisi)
14- Sümbül Çelebi (Modacı)
15- Dilhan Akçay (Öğretmen)
16- Esra Sütekin Kavun (Avukat)
17- Neslihan Gündüz (Mimar ve Dershane sahibi)

T&E&K Hukuk Bürosu Tarafından © 2015 Tüm Hakkı Saklıdır.